NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
PRÁCE SE PSEM
Jako pracovní psi se k ovcím doporučují zejména border kolie. Dlužno říci, že existují dvě linie tohoto plemene – výstavní a pracovní. S výstavní borderkou toho mnoho nenaděláte. Pořídil jsem si již vycvičeného tříletého psa a nelituji. Důležité ovšem bylo nejprve stádo „oběhat“ - navyknout respektovat psa. Cvičitel mého psa to zvládl při dvou celodenních návštěvách se dvěma psy.
Po měsíci odpoledních tréninků s koupeným psem u stáda jsme vyladili příkazy a odvádí, co potřebuji. Dříve nás na shánění 150 ovcí chodilo čtyři až pět lidí hodinu předem, teď je zavřu se psem do manipulační ohrady sám během 20 minut. Když s ním přijdu na pastvu, ovce se automaticky zvednou, takže vidím hned případný problém (ulehlá ovce, silné kulhání, ovce na zádech neschopná se zvednout atp.). Převedu je sám bez potíží i několik kilometrů skrz několik bran (třeba při přechodu vzdálených harémů na zimoviště). K chycení kterékoliv ovce ve stádě mi stačí jeden pomocník – pes stádo shlukne a natlačí kolem mě, pomocník pak k ovci dojde zezadu a čapne ji.
Ale: v době kdy jsou malá jehňata od psa nic nečekejte. Ovce jsou vzpurné, některé na psa útočí. Pes pak ztrácí sebevědomí. Když je nejmladším jehňatům asi měsíc, začne obranářské chování polevovat a je možné se vrátit k práci.
Moje hlavní obava ze psa byla, že budu muset se stádem často cvičit, aby si zachoval schopnosti, a s ovcemi tedy zbytečně „hýbat“. Potvrdila se však slova cvičitele, že když si všechno sedne, pes práci nezapomene. Beru ho podle možností na pastvinu na ovce se podívat, ale nepracujeme. Skutečně teď pracujeme jen když je to potřeba – asi měsíčně (stříhání, odčervování, vážení atd.).
(aktualizováno 06-2014)