NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
STŘÍHÁNÍ OVCÍ
Obecné informace najdete například na stránkách www.vykupvlny.cz nebo strihani-ovci.webnode.cz.
Kenti se typicky stříhají třikrát ročně: (1) Na podzim před připouštěním se stříhají zadky ovcí. Důvodem je zejména předejití poranění berana při skoku (přece jen má zvládnout během dvou tří týdnu třeba padesát ovcí). Zároveň se mohou stříhat hlavy kvůli vlnařské slepotě (námraza na vlně dokáže ovcím zakrýt oči) a respektování elektrického hrazení. (2) Na jaře asi měsíc před bahněním je nezbytné ostříhat okolí vemen. Jehňata jinak místo struků často sají vlnu, špatně prospívají i hynou. (3) Celková stříž vlny. Obvykle se organizuje asi měsíc po konci bahnění. Rizikem je výskyt much, které napadají drobná poranění od stříhacích strojků, proto je snaha celkovou stříž neodkládat. Při velkých vedrech mohou ovce při stříži i kolabovat. Zároveň nejsou bez vlny v nejbližších dnech chráněné proti ostrému slunci.
Osobně dávám přednost celkové stříži ovcí v září. Výhodou je už ukončená laktace, takže vlna je kvalitní a snadno se zkontrolují i vemena kvůli případnému vyřazeí. Přes léto pozoruji, že ovce paradoxně chodí po pastvině více i za slunných dnů - vlna je chrání podobně, jako srst velbloudy. Zimního chladu se také netřeba bát - během měsíce mají ovce slušný kožíšek a úhyny z podchlazení jsem nezaznamenal. Pro jistotu ale nestříhám celé jehnice - pouze zadky. Celé je ostříhám až o rok později. Abych neriskoval rozříjení ovcí, berany stříhám celé na jaře spolu s okolím vemen ovcí před bahněním. Ovce tak stříhám dvakrát ročně, přičemž s částečnou jarní stříží spojuji i jedinou stříž beranů.
Zkušeného stříhače je nezbytné domluvit si poměrně dlouho předem, konkrétní termín se pak vylaďuje podle počasí. Ovce nesmí být promoklé – jak kvůli nim, tak i kvůli vlně a střihačům (jen se obejměte s nacucanou peřinou). Přeprška u Kentů příliš nevadí – obvykle během hodiny uschnou. Pozor na přejedení ovcí. Mohou při stříhání i uhynout. Proto je den předem zavřete do malé ohrady, kde vyhladoví.
Střihači mají různý styl a potřebují k sobě pomocníky. Je třeba se předem domluvit na průběhu akce. Velkou výhodou je stříhací místo ve stínu, je-li teplo. Důležité je i závětří.
(aktualizováno 06-2014, 02-2023)