NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
ZDRAVÍ U KENTŮ
Nemám ambice plést se do řemesla veterinářům. Ale přece pár postřehů ke Kentům:
Odčervování – před odčervením odeberte vzorky trusu a pošlete na rozbor. Stojí to kolem 500 Kč a dozvíte se, co vaše ovce trápí. Především se tak vyhnete poddávkovávání přípravků nebo aplikaci nevhodných odčervovadel. Poddávkování je nebezpečné kvůli vyvolávání odolnosti u endoparazitů. Ze stejného důvodu střídejte účinné látky, dobré je také střídat pastviny. Velmi se nedoporučuje kvůli zdraví jehňat bahnit tam, kde ovce zimovaly.
Do vzorku trusu odebírám po „bobku“ alespoň z takového počtu „hromádek“, kolik odpovídá polovině zvířat. Snažím se vzít i jehněčí a nevynechávat problémové. Samotný průjmovitý charakter je negativní signál. Z trochou praxe některé parazity v trusu zpozorujete i přímo.
Kulhání – dost běžný problém. Obvykle ovce jen škobrtla a vše samo odezní. Poznamenám si číslo a sleduji vývoj. Problém může být i v dlouhých, neošetřených či prasklých paznehtech. Jsou pastviny, kde Kentům paznehty nestříhají, já mám ale pastviny měkké, nedávno zatravněné a paznehty dělám dvakrát ročně.
Kulhání může být projevem zánětu. Moje zkušenost je, že u dospělých ovcí to je výjimečné a obvykle to souvisí s dalšími zdravotními těžkostmi (nedobrý vývoj plodu, počátek ketózy, zánět vemene). Je potřeba zásah veterináře.
Ulehnutí na zádech - „překocení“. Ovce si špatně lehne a při vstávání se zvrtne na záda. Z této pozice se zejména v březosti bez pomoci nezřídka nedostane a poměrně rychle hyne (v zimě asi po půl dni, v létě na slunku i rychleji) - takřka bez příznaků. Na pitvě bývá nález podobný zápalu plic (plíce se zalijí v nepřirozené poloze vodou). Většinou stačí ovci pomoci na nohy, případně ji na nich nějakou dobu přidržet, než se obnoví cit v nohách. Překocení se ovcím povede většinou k ránu, takže jsou důležité dopolední kontroly. Je třeba hlídat od třetího měsíce březosti až do měsíce po obahnění.
Ulehnutí na pastvě – v běžné poloze, ale ovce je malátná, případně vůbec nevstává. Ve vysokém stadiu březosti jde zpravidla o ketózu a je třeba rychle dodat energii. Poraďte se urgentně s veterinářem.
Zánět vemene – mastitida. Nejde o zvlášť častý, ale zato nepříjemný problém. K zánětu někdy dochází, i když má ovce u sebe jehňata. Záněty jsou různé. Často postupují rychle a vemeno už je zcela tvrdé či načernalé. Zní to ošklivě, ale lépe než léčit je rozporcovat. Léčba je nejistá a návrat mastitidy v dalším roce vysoce pravděpodobný.
Pozor je třeba dát na zaprahání po odstavu – zejména po odstavení beránků u ovcí bez jehniček. Pomáhá horší pastva. Přesto se mi vyplácí ovce pár dní po odstavení sehnat a prohmatat. Při podezření existuje jednoduchý veterinární přípravek na zaprahnutí.
Přetloustnutí – některé ovce k němu mají zvláštní předpoklady, často je spojené s nezabřeznutím či příliš kvalitním krmivem (senáž). Kenti byli vyšlechtěni na mizernou pastvu a příliš kvalitní jim může paradoxně neprospívat. Zásadní je prevence. V mém chovu k ní řadím i připouštění letošních jehniček (mají-li hmotnost).
Přetloustnutí vede k mnoha dalším problémům (jalovost, kulhání, zaostávání při přehánění, obtížné stříhání, překocování, výhřezy pochvy). Při jejich projevech je lepší ovci vyřadit.
(aktualizováno 06-2014)